Šestý ročník se bude věnovat tématu ŠTĚSTÍ, které prozkoumáme a prožijeme v rámci přednášek, diskuzí, filmových projekcí, autorských čtení, koncertů...
Festival bude probíhat v budově bývalého nákladového nádraží, naproti současnému vlakovému nádraží, na adrese Dělnická 117.
Plakát v PDF s kompletním programem ke stažení zde
Středa 4.8. Rodinný den
14:00
Tereza Říčanová: Obrazy světa
 /  komentovaná prohlídka, Vitrína 252
Tereza Říčanová ilustruje knihy pro děti, doplňuje je vlastními, často ručně psanými texty. Maluje na sklo květiny a sny, vytváří takzvané podmalby na skle. Ovládá grafické techniky, na satinýrce tiskne ohně, hory, hororové pohádky či zadek krávy, doma má knihtisk. Sama sobě je hercem v autorském divadle pro děti vyrobeném z krabice. Tančí kravské divadlo. Obrazy světa je knižní dílo, které obsahuje 14 map a knižního průvodce, byly vydány v roce 2016 v nakladatelství Baobab.
Začátek prohlídky bude na adrese Tyršova 252!
15:00-19:00
Slizké štěstí
 /  dílna
Ač se to mnohým dospělým nezdá, sliz může být zdrojem zábavy a radosti. Pojďme si všichni vyrobit ten svůj podle svých představ a zaslizujme si s ním!
15:00
Dagmar Urbánková: Mechanický cirkus
 /  divadlo
Mechanický cirkus je divadelní, stolní představení autorky knih, ilustrátorky, výtvarnice, divadelnice a učitelky výtvarné výchovy Dagmar Urbánkové! “Hraje se na stole, svítí se baterkou, zpívá se ústy, kouká se z padesáti centimetrů, dýchá se, zapaluje se, otevírá se, cinká se...odchází se…” Představení, které slaví úspěchy u dětí i dospělých už od roku 1997!
15.30
Cvičením ke štěstí
 /  jóga pro menší děti (3-6 let)
Ve zdravém těle zdravý duch! A zdravý duch je šťastný duch...děti si na Jinčím činu budou moct vyzkoušet, jaké štěstí jim přinese cvičení jógy s Kateřinou Tomíčkovou.
15.30
Průzkum starého nádraží
 /  zvuková dílna pro větší děti (od 6 let)
Také si z dětství pamatujete ty živelné pocity štěstí, když jste prolézali všelijaká zakázaná místa a snažili se tam naslouchat všem ukrytým zvukům, které se začaly zničehonic vynořovat? Něco podobného si budou moci ve středu odpoledne na starém nádraží pod vedením muzikanta, publicisty a historika umění Václava Šafky vyzkoušet děti od 6 let. Bude se poslouchat, bude se nahrávat a bude to slyšet!
16.30
Dagmar Urbánková: Mechanický cirkus
 /  divadlo
Mechanický cirkus je divadelní, stolní představení autorky knih, ilustrátorky, výtvarnice, divadelnice a učitelky výtvarné výchovy Dagmar Urbánkové! “Hraje se na stole, svítí se baterkou, zpívá se ústy, kouká se z padesáti centimetrů, dýchá se, zapaluje se, otevírá se, cinká se...odchází se…” Představení, které slaví úspěchy u dětí i dospělých už od roku 1997!
17:30
Lucie Jarkovská: Krtek a chlamydie
 /  stand-up
Stand-up Lucie Jarkovské o tom, proč je důležitá sexuální výchova, jakých chyb se při ní vyvarovat a jak naložit s vlastním ostychem před zcela nestydatými dětmi. Vyjasníme si, kde v lidském těle se nachází penis a proč k sexuální výchově nezvat Krtečka. Zodpovíme si také otázku, proč je lepší, když dáme dětem na hraní plyšovou chlamydií než strašit puberťáky ošklivými obrázky syfilisu. Štěstí znamená i šťastný sexuální život a spokojenost s vlastním tělem. Stand-up, u kterého budete trochu stydět a hodně smát.
18.00
Jak vychovávat ke štěstí?
 /  panelová diskuze
Dětství je důležitým obdobím v životě každého - právě v dětství se utváří do velké míry to, jakými lidmi budeme a jak se budeme vztahovat ke světu. V panelové diskuzi téma dětství a výchovy probereme z několik úhlů: psycholožka Kateřina Dvořáková pohovoří například o svém působení v organizaci Anabell (pracující s lidmi s poruchami příjmu potravy) nebo v zařízení Klokánek, socioložka Lucie Jarkovská přinese perspektivu vztahování se k genderu, pohlaví a sexualitě a psycholog Václav Mertin diskuzi obohatí o zkušenosti z pedagogicko-psychologické poradny. Diskuzi bude moderovat Adéla Paulík Lichková, kterou můžete znát jako moderátorku pořadu Diagnóza F Rádia Wave!
20.00
Polina Khatsenka (BY) a Jan Wilda: Studie šíření v Pokojích štěstí
 /  slavnostní zahájení a audioperformance
Pokoje štěstí jsou výstavní projekt, který po dobu konání festivalu naplní celou budovu pocity štěstí! Prozkoumejte všechna zákoutí a poznáte, jak o štěstí uvažují mladí umělci. A při slavnostním zahájení nebude chybět šťastné občerstvení!
Součástí zahájení bude také improvizovaná audioperformance uměleckého dua Poliny Khatsenka (BY) a Jana Wildy nazvaná Studie šíření. Polina a Jan pracují s rezonančními vlastnostmi Janových keramických objektů snímaných kontaktními mikrofony a poté digitálně zpracovávaných Polinou. Vzniká tak dialog mezi oběma autory a jejich interakcí s akustickými vlastnostmi objektů, a tím co je zpětně zpracováno přes software.
20.30
Kristy Hernandez
 /  koncert
Kristy Hernandez je mladá česká zpěvačka s kubánskými kořeny, jejíž hudbu v soutěži Startér radia Wave přirovnávají k tvorbě Lany Del Rey! Její talent je nepopiratelný, názor na její hudbu si musí vytvořit každý sám...
Čtvrtek 5.8. Osobní den
15.00-19.00
Chtíti rub na líc obracet
 /  dílna
Že štěstí přináší uklidňující činnost, jako třeba vyšívání, si budete moct vyzkoušet v dílně s Katkou Zelingerovou, navazující na instalaci Chtíti rub na líc obracet!
15.00-19.00
Ludmila Sližová & Jiřina Kvasničková: Smysl(y) štěstí
 /  interaktivní instalace pro všechny věkové kategorie
Slovem, hlínou, jehlou, nití a prostřednictvím dalších médií budeme všichni společně a každý sám hledat záchvěvy radosti z čistého primitivního tvoření. Necháme se vést intuicí a podlehneme materiálu. Spontánně prozkoumáme štěstí všemi smysly.
15.00
Duševní zdraví vs. nemoc
 /  panelová diskuze
Kde leží hranice mezi duševním zdravím a nemocí? Jak poznat, zda se jedná o prostou duševní nepohodu nebo o vážný problém? V jakých situacích je diagnóza užitečná a může někdy i uškodit? Je třeba tyto nemoci léčit nebo je cílem naučit se s nimi žít? O své zkušenosti s duševní nemocí se s námi podělí sociální pracovník jičínské Péče o duševní zdraví Josef Oborník, který si vážné potíže sám zažil, a (jeho) psychiatrička Iva Tlášková. Diskuzi bude moderovat Adéla Paulík Lichková, kterou můžete znát jako moderátorku pořadu Diagnóza F Rádia Wave!
16.30
Karel, já a ty
 /  filmová projekce a diskuze s režisérem
Karel, já a ty je uvěřitelný film o pauze v manželství, stálosti vztahů, empatii a mnoha dalších věcech. Celovečerní debut Bohdana Karáska klade důraz na přirozenost dialogů i hereckých výkonů. S neokázalou elegancí a subtilním humorem představuje svět třicátníků, kteří hledají, nacházejí a někdy i ztrácejí přátele i životní partnery. V Jičíně i s diskuzí s režisérem!!!
19.00
Orient
 /  koncert
Orient je čtyřčlenná kapela, která začínala jako duo temným synthpopem. Postrockovou náladou s nekompromisností black metalu se posouvá ve své hudební cestě stále kupředu. Nyní je jejich cesta více experimentální, vrstevnaté kompozice umě skrývají svůj půvab i melodie v naprosto nečekaných souvislostech.
20.30
P/\ST
 /  koncert
Členové kapely P/\ST se poznali při studiu herectví na DAMU a dlouhá odpoledne strávená u videoher je dovedla až k hudební spolupráci. Letos vydali hybridní rozhlasové EP s názvem Hybris: ,,Lezeme z hlubin skladů rekvizit, abychom vás za doprovodu sub-basových žesťů zavřeli do pasti...”
Pátek 6.8. Mezilidský den
15.00-19.00
Organizací času ke štěstí
 /  výtvarná dílna pro děti i dospělé
Najít štěstí, když jste zavalení prací, nic nestíháte a nevíte, kde vám hlava stojí, asi nejde. Naštěstí pro vás máme jednoduché řešení: vyrobte si diář! A jestli už bez diáře nedáte ani ránu, můžete si vyrobit sešit, kam budete - třeba - zaznamenávat, jak se zrovna máte...
15.30
Nikol Kvardová: Hledání a ztráta štěstí na sociálních sítích
 /  přednáška
Sociální sítě jsou bez pochyby zásadním fenoménem dneška, který ovlivňuje každodenní životy, ale i duševní pohodu téměř všech. Jak pobývání na sociálních sítích ovlivňuje naše vztahy, vnímání vlastního těla nebo sebehodnocení? A lze rozhodnout, jestli je vliv sociálních sítí pozitivní nebo negativní? Přijďte v pátek na Jinčí čin a dozvíte se odpovědi od Nikol Kvardové z týmu Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti (IRTIS) Masarykovy univerzity.
17.00
Šťastné kraťasy
 /  blok krátkých filmů
Šťastné kraťasy, tak jsme nazvaly blok krátkých filmů z dílny studentů pražských FAMU a VŠUP, ale také výrazných hudebních klipů! Těšit se můžete na:
Film studentů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na pražské Umprum z roku 2020:
Barbora Haplová, Filip Kominik: 5-minute Universal Guide
Hudební klipy:
Pavel Borovička: Bert & Friends / Plody moří
Lukáš Landa: Lukas Landa / Hearts
Hannah Saleh: Miss Petty / Jsem tučná
Bety Suchanová, Nora Štrbová: P/\ST / Tíseň
Filmy studentů pražské FAMU:
Mikoláš Arsenjev: Holoseč!
Zora Čápová: Život na Vodě
Anna Paděrová: Ahój
Nora Štrbová: Mezery
18.00
Šťastné město?
 /  panelová diskuze
Jak vypadá šťastné město? A kdo o tom rozhoduje? O tom se budeme bavit s Václavem Orcígrem, urbánním sociologem z organizace Arnika, usilující o lepší životní prostředí, a architektkou, urbanistkou, teoretičkou a básnířkou Annou Beatou Háblovou. Diskuzi moderuje filosofka a historička umění Viktorie Vítů.
20.00
Miss Petty
 /  koncert
,,Můj drag je fuck you těm, co se mi smáli, že jsem tlustej a zženštilej” říká David Daniel alias Miss Petty, česká drag queen, zpěvák a performer. Je první drag queen v České republice, která produkuje vlastní hudbu, skrze kterou se snaží inspirovat k sebelásce a pozitivnímu vztahu k vlastnímu tělu – i takovému, které třeba nezapadá do představ o ideálu krásy. I o tom mluví David v rozhovoru na Radiu Wave.
21.00
HRTL
 /  koncert
Leoš Hort alias HRTL je performer, který při svých improvizovaných hudebních vystoupeních až nadoraz využívá možnosti modulárního syntetizátoru. V prostorech starého nákladového nádraží si během pátečního večírku budeme moct vychutnat repetitivní rytmy s bohatými melodickými prvky, proměnlivou atmosférou a hravými syntetizátorovými strukturami.
22.30
Bert and Friends
 /  koncert
fajn jupí krásný nejlepší nádherný
Bert & Friends je hudební skupina jejíž šťastná hvězda v posledních letech prudce stoupá a vábí k sobě všechny vyznavače kultu lásky a porozumění. Jejich koncert se dá bez okolků považovat za definici štěstí! A štěstí se má jít přece naproti, tak přijďte na jejich páteční koncert!
Sobota 7.8. Nad-lidský den
10.30-19.00
Lebedění
 /  šťasné dílny
Lebeda Jičín o.p.s. - lebeda - lebedění - lebedit si = zažívat intenzivní pocit spokojenosti, pohodlí, štěstí.
Vyrobte si předměty pro štěstí - dílnička pro malé i velké. Zahrajte si hazardní hru - neštěstí ve hře, štěstí v lásce.
10.30
Osobní štěstí vs. problémy světa
 /  panelová diskuze
Jak můžeme být šťastní a šťastné, když ve světě zuří války a hladomory a planeta Země se pravděpodobně v brzké době stane neobyvatelnou? Jak nepropadnout zoufalství, ale naopak aktivně pracovat pro lepší budoucnost? Psycholog Adam Táborský pracuje s těmi, kdo trpí tzv. environmentálním žalem - pocity úzkosti spojenými se změnou klimatu. A Anna Bromová z organizace Limity jsme my má právě s environmentálním žalem osobní zkušenosti.
13.30
Štěstí je v dětství
 /  čtení pro děti i dospělé
Do dětství se ve vzpomínkách vrátíme díky našim oblíbeným dětským knížkám! Na jaké dětské příběhy vzpomínají organizátorky festivalu, dobrovolníci a dobrovolnice a další přátelé a přítelkyně Jinčího činu? Přijďte poslouchat a třeba i vzpomínat...
14.30
Miloš Hroch, Karel Veselý: Archeologie budoucnosti
 /  poslechovka
Publicisté Miloš Hroch a Karel Veselý představí v přednášce s klipy, jak se odráží přemýšlení o budoucnosti lidstva v současné hudbě. Futuristická elektronika, sci-fi rock a utopie taneční hudby, dystopické vize i šťastná budoucnost, zdroje optimismu a naděje. Autoři knihy Všechny kočky jsou šedé a přispěvovatelé časopisů jako jsou Wire, Full Moon nebo Respekt odpoví na otázku, kam se poděla budoucnost a co nám může dnešní pop říct o stavu naše světa a společnosti. Máme ještě vůbec nějakou budoucnost?
15.30
Klára Vlasáková: Praskliny
 /  autorské čtení
Co se stane, když se z ničeho nic na Zemi snese tajuplná, netečná koule?
O podivném dění ve společnosti pozdního kapitalismu, o chování lidí, spirituálně zmatených a bezradně se motajících v systému založeném na (nemožném) nekonečném růstu, bude ze své knihy Praskliny číst dramaturgyně, publicistka a scenáristka Klára Vlasáková.
16.30
Zuzana Kostićová: Hledání a ztráta štěstí ve spiritualitě
 /  přednáška
Potřebujeme víru ke štěstí? Současnost zažívá vzrůst zájmu o alternativní, "ezoterické" formy náboženství a spirituality, který není pouze známkou odklonu od "tradičních" církví a forem víry, ale zdá se, že je i známkou zvýšené poptávky po duchovním životě. Takový vývoj má jistě svá společenská i psychologická opodstatnění - kde se tedy bere, co vypovídá o dnešku a jaké přesně má podoby? A co na to církve? I o tom bude ve své přednášce hovořit religionistka Zuzana Kostićová.
18.00
Osobní život díry
 /  filmová projekce a diskuze s režisérem
Osobní život díry je filosoficko-dokumentární film Ondřeje Vavrečky, otevírající témata ekologie, ekonomiky i kultury. O dírách všech druhů a typů a především jejich významu pro náš život budete moct po projekci diskutovat s režisérem filmu!
Třeba vás naláká trailer...třeba už jste nalákáni/y!
20.00
něco něco
 /  koncert
Kapela něco něco zahají sobotní večírek štěstí!
Duo tvoří zpěvačka Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris). Jejich synth-popovou, novou vlnou a post-punkem nasáklou taneční hudbu doprovází české texty, které vás okouzlí svou jedinečnou poetikou. Na Jinčím činu je navíc na bubny doprovodí Václav Šafka! Bude se tančit!
21.30
Lowmoe
 /  koncert
Lowmoe tvoří VJka Nela Bártová a producent Štěpán Kopečný. V poslední době se od mlžné a snové atmosféry posouvají stále více k taneční párty náladě. Přijďte si na sobotní večírek vychutnat jedinečné propojení hudby a vizualizací, které pracují s nahrávkami ze staré videokamery, digitálním post-procesingem a 3D grafikou.
23.00
Ladislav Edodante
 /  koncert
Po velkém úspěchu z minulého ročníku tato islandská ledovcová smršť opět uzavře poslední večírek! Šťastný set sestavený festivalu přímo na míru je must have sobotního večera - tančit budou i ti, kdo jinak nikdy netančí!