Šestý ročník se bude věnovat tématu ŠTĚSTÍ, které prozkoumáme a prožijeme v rámci přednášek, diskuzí, filmových projekcí, autorských čtení, koncertů...

Festival bude probíhat v budově bývalého nákladového nádraží, naproti současnému vlakovému nádraží, na adrese Dělnická 117.

Plakát v PDF s kompletním programem ke stažení zde

Středa 4.8. Rodinný den

PROGRAM HLAVNĚ PRO DĚTI
14:00 Tereza Říčanová: Obrazy světa komentovaná prohlídka, Vitrína 252

Tereza Říčanová ilustruje knihy pro děti, doplňuje je vlastními, často ručně psanými texty. Maluje na sklo květiny a sny, vytváří takzvané podmalby na skle. Ovládá grafické techniky, na satinýrce tiskne ohně, hory, hororové pohádky či zadek krávy, doma má knihtisk. Sama sobě je hercem v autorském divadle pro děti vyrobeném z krabice. Tančí kravské divadlo. Obrazy světa je knižní dílo, které obsahuje 14 map a knižního průvodce, byly vydány v roce 2016 v nakladatelství Baobab.

Začátek prohlídky bude na adrese Tyršova 252!

15:00-19:00 Slizké štěstí dílna

Ač se to mnohým dospělým nezdá, sliz může být zdrojem zábavy a radosti. Pojďme si všichni vyrobit ten svůj podle svých představ a zaslizujme si s ním!

15:00 Dagmar Urbánková: Mechanický cirkus divadlo

Mechanický cirkus je divadelní, stolní představení autorky knih, ilustrátorky, výtvarnice, divadelnice a učitelky výtvarné výchovy Dagmar Urbánkové! “Hraje se na stole, svítí se baterkou, zpívá se ústy, kouká se z padesáti centimetrů, dýchá se, zapaluje se, otevírá se, cinká se...odchází se…” Představení, které slaví úspěchy u dětí i dospělých už od roku 1997!

Více o představení...

15.30 Cvičením ke štěstí jóga pro menší děti (3-6 let)

Ve zdravém těle zdravý duch! A zdravý duch je šťastný duch...děti si na Jinčím činu budou moct vyzkoušet, jaké štěstí jim přinese cvičení jógy s Kateřinou Tomíčkovou.

15.30 Průzkum starého nádraží zvuková dílna pro větší děti (od 6 let)

Také si z dětství pamatujete ty živelné pocity štěstí, když jste prolézali všelijaká zakázaná místa a snažili se tam naslouchat všem ukrytým zvukům, které se začaly zničehonic vynořovat? Něco podobného si budou moci ve středu odpoledne na starém nádraží pod vedením muzikanta, publicisty a historika umění Václava Šafky vyzkoušet děti od 6 let. Bude se poslouchat, bude se nahrávat a bude to slyšet!

16.30 Dagmar Urbánková: Mechanický cirkus divadlo

Mechanický cirkus je divadelní, stolní představení autorky knih, ilustrátorky, výtvarnice, divadelnice a učitelky výtvarné výchovy Dagmar Urbánkové! “Hraje se na stole, svítí se baterkou, zpívá se ústy, kouká se z padesáti centimetrů, dýchá se, zapaluje se, otevírá se, cinká se...odchází se…” Představení, které slaví úspěchy u dětí i dospělých už od roku 1997!

Více o představení...

PROGRAM HLAVNĚ PRO DOSPĚLÉ
17:30 Lucie Jarkovská: Krtek a chlamydie stand-up

Stand-up Lucie Jarkovské o tom, proč je důležitá sexuální výchova, jakých chyb se při ní vyvarovat a jak naložit s vlastním ostychem před zcela nestydatými dětmi. Vyjasníme si, kde v lidském těle se nachází penis a proč k sexuální výchově nezvat Krtečka. Zodpovíme si také otázku, proč je lepší, když dáme dětem na hraní plyšovou chlamydií než strašit puberťáky ošklivými obrázky syfilisu. Štěstí znamená i šťastný sexuální život a spokojenost s vlastním tělem. Stand-up, u kterého budete trochu stydět a hodně smát. 

Lucii Jarkovskou a její stand-upy můžete znát z její spolupráce s Kateřinou Liškovou v rámci báječného Dua docentky!

18.00 Jak vychovávat ke štěstí? panelová diskuze

Dětství je důležitým obdobím v životě každého - právě v dětství se utváří do velké míry to, jakými lidmi budeme a jak se budeme vztahovat ke světu. V panelové diskuzi téma dětství a výchovy probereme z několik úhlů: psycholožka Kateřina Dvořáková pohovoří například o svém působení v organizaci Anabell (pracující s lidmi s poruchami příjmu potravy) nebo v zařízení Klokánek, socioložka Lucie Jarkovská přinese perspektivu vztahování se k genderu, pohlaví a sexualitě a psycholog Václav Mertin diskuzi obohatí o zkušenosti z pedagogicko-psychologické poradny. Diskuzi bude moderovat Adéla Paulík Lichková, kterou můžete znát jako moderátorku pořadu Diagnóza F Rádia Wave!

20.00 Polina Khatsenka (BY) a Jan Wilda: Studie šíření v Pokojích štěstí slavnostní zahájení a audioperformance

Pokoje štěstí jsou výstavní projekt, který po dobu konání festivalu naplní celou budovu pocity štěstí! Prozkoumejte všechna zákoutí a poznáte, jak o štěstí uvažují mladí umělci. A při slavnostním zahájení nebude chybět šťastné občerstvení!

Součástí zahájení bude také improvizovaná audioperformance uměleckého dua Poliny Khatsenka (BY) a Jana Wildy nazvaná Studie šíření. Polina a Jan pracují s rezonančními vlastnostmi Janových keramických objektů snímaných kontaktními mikrofony a poté digitálně zpracovávaných Polinou. Vzniká tak dialog mezi oběma autory a jejich interakcí s akustickými vlastnostmi objektů, a tím co je zpětně zpracováno přes software.

20.30 Kristy Hernandez  koncert

Kristy Hernandez je mladá česká zpěvačka s kubánskými kořeny, jejíž hudbu v soutěži Startér radia Wave přirovnávají k tvorbě Lany Del Rey! Její talent je nepopiratelný, názor na její hudbu si musí vytvořit každý sám...

Zkuste třeba píseň American Vibin'!

Čtvrtek 5.8. Osobní den

15.00-19.00 Chtíti rub na líc obracet dílna

Že štěstí přináší uklidňující činnost, jako třeba vyšívání, si budete moct vyzkoušet v dílně s Katkou Zelingerovou, navazující na instalaci Chtíti rub na líc obracet!

15.00-19.00 Ludmila Sližová & Jiřina Kvasničková: Smysl(y) štěstí interaktivní instalace pro všechny věkové kategorie

Slovem, hlínou, jehlou, nití a prostřednictvím dalších médií budeme všichni společně a každý sám hledat záchvěvy radosti z čistého primitivního tvoření. Necháme se vést intuicí a podlehneme materiálu. Spontánně prozkoumáme štěstí všemi smysly.

15.00 Duševní zdraví vs. nemoc panelová diskuze

Kde leží hranice mezi duševním zdravím a nemocí? Jak poznat, zda se jedná o prostou duševní nepohodu nebo o vážný problém? V jakých situacích je diagnóza užitečná a může někdy i uškodit? Je třeba tyto nemoci léčit nebo je cílem naučit se s nimi žít? O své zkušenosti s duševní nemocí se s námi podělí sociální pracovník jičínské Péče o duševní zdraví Josef Oborník, který si vážné potíže sám zažil, a (jeho) psychiatrička Iva Tlášková. Diskuzi bude moderovat Adéla Paulík Lichková, kterou můžete znát jako moderátorku pořadu Diagnóza F Rádia Wave!

16.30 Karel, já a ty filmová projekce a diskuze s režisérem

Karel, já a ty je uvěřitelný film o pauze v manželství, stálosti vztahů, empatii a mnoha dalších věcech. Celovečerní debut Bohdana Karáska klade důraz na přirozenost dialogů i hereckých výkonů. S neokázalou elegancí a subtilním humorem představuje svět třicátníků, kteří hledají, nacházejí a někdy i ztrácejí přátele i životní partnery. V Jičíně i s diskuzí s režisérem!!!

Navnaďte se rozhovorem s režisérem Bohdanem Karáskem!

19.00 Orient koncert

Orient je čtyřčlenná kapela, která  začínala jako duo temným synthpopem. Postrockovou náladou s nekompromisností black metalu se posouvá ve své hudební cestě stále kupředu. Nyní je jejich cesta více experimentální, vrstevnaté kompozice umě skrývají svůj půvab i melodie v naprosto nečekaných souvislostech.

20.30 P/\ST koncert

Členové kapely P/\ST se poznali při studiu herectví na DAMU a dlouhá odpoledne strávená u videoher je dovedla až k hudební spolupráci. Letos vydali hybridní rozhlasové EP s názvem Hybris: ,,Lezeme z hlubin skladů rekvizit, abychom vás za doprovodu sub-basových žesťů zavřeli do pasti...”

P/\ST: HYBRIS

Pátek 6.8. Mezilidský den

15.00-19.00 Organizací času ke štěstí výtvarná dílna pro děti i dospělé

Najít štěstí, když jste zavalení prací, nic nestíháte a nevíte, kde vám hlava stojí, asi nejde. Naštěstí pro vás máme jednoduché řešení: vyrobte si diář! A jestli už bez diáře nedáte ani ránu, můžete si vyrobit sešit, kam budete - třeba - zaznamenávat, jak se zrovna máte...

15.30 Nikol Kvardová: Hledání a ztráta štěstí na sociálních sítích přednáška

Sociální sítě jsou bez pochyby zásadním fenoménem dneška, který ovlivňuje každodenní životy, ale i duševní pohodu téměř všech. Jak pobývání na sociálních sítích ovlivňuje naše vztahy, vnímání vlastního těla nebo sebehodnocení? A lze rozhodnout, jestli je vliv sociálních sítí pozitivní nebo negativní? Přijďte v pátek na Jinčí čin a dozvíte se odpovědi od Nikol Kvardové z týmu Interdisciplinární výzkum internetu a společnosti (IRTIS) Masarykovy univerzity.

17.00 Šťastné kraťasy blok krátkých filmů

Šťastné kraťasy, tak jsme nazvaly blok krátkých filmů z dílny studentů pražských FAMU a VŠUP, ale také výrazných hudebních klipů! Těšit se můžete na:

Film studentů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na pražské Umprum z roku 2020:

Barbora Haplová, Filip Kominik: 5-minute Universal Guide

Hudební klipy:

Pavel Borovička: Bert & Friends / Plody moří 

Lukáš Landa: Lukas Landa / Hearts

Hannah Saleh: Miss Petty / Jsem tučná

Bety Suchanová, Nora Štrbová: P/\ST / Tíseň

Filmy studentů pražské FAMU:

Mikoláš Arsenjev: Holoseč!

Zora Čápová: Život na Vodě

Anna Paděrová: Ahój 

Nora Štrbová: Mezery 

18.00 Šťastné město? panelová diskuze

Jak vypadá šťastné město? A kdo o tom rozhoduje? O tom se budeme bavit s Václavem Orcígrem, urbánním sociologem z organizace Arnika, usilující o lepší životní prostředí, a architektkou, urbanistkou, teoretičkou a básnířkou Annou Beatou Háblovou. Diskuzi moderuje filosofka a historička umění Viktorie Vítů.

20.00 Miss Petty koncert

,,Můj drag je fuck you těm, co se mi smáli, že jsem tlustej a zženštilej” říká David Daniel alias Miss Petty, česká drag queen, zpěvák a performer. Je první drag queen v České republice, která produkuje vlastní hudbu, skrze kterou se snaží inspirovat k sebelásce a pozitivnímu vztahu k vlastnímu tělu – i takovému, které třeba nezapadá do představ o ideálu krásy. I o tom mluví David v rozhovoru na Radiu Wave.

21.00 HRTL koncert

Leoš Hort alias HRTL je performer, který při svých improvizovaných hudebních vystoupeních až nadoraz využívá možnosti modulárního syntetizátoru. V prostorech starého nákladového nádraží si během pátečního večírku budeme moct vychutnat repetitivní rytmy s bohatými melodickými prvky, proměnlivou atmosférou a hravými syntetizátorovými strukturami.

22.30 Bert and Friends koncert

fajn jupí krásný nejlepší nádherný

Bert & Friends je hudební skupina jejíž šťastná hvězda v posledních letech prudce stoupá a vábí k sobě všechny vyznavače kultu lásky a porozumění.  Jejich koncert se dá bez okolků považovat za definici štěstí! A štěstí se má jít přece naproti, tak přijďte na jejich páteční koncert!

Těšit se můžete třeba na nehynoucí hitovku Plody moří!

Sobota 7.8. Nad-lidský den

10.30-19.00 Lebedění šťasné dílny

Lebeda Jičín o.p.s. - lebeda - lebedění - lebedit si = zažívat intenzivní pocit spokojenosti, pohodlí, štěstí.

Vyrobte si předměty pro štěstí - dílnička pro malé i velké. Zahrajte si hazardní hru - neštěstí ve hře, štěstí v lásce.

10.30 Osobní štěstí vs. problémy světa panelová diskuze

Jak můžeme být šťastní a šťastné, když ve světě zuří války a hladomory a planeta Země se pravděpodobně v brzké době stane neobyvatelnou? Jak nepropadnout zoufalství, ale naopak aktivně pracovat pro lepší budoucnost? Psycholog Adam Táborský pracuje s těmi, kdo trpí tzv. environmentálním žalem - pocity úzkosti spojenými se změnou klimatu. A Anna Bromová z organizace Limity jsme my má právě s environmentálním žalem osobní zkušenosti.

13.30 Štěstí je v dětství čtení pro děti i dospělé

Do dětství se ve vzpomínkách vrátíme díky našim oblíbeným dětským knížkám! Na jaké dětské příběhy vzpomínají organizátorky festivalu, dobrovolníci a dobrovolnice a další přátelé a přítelkyně Jinčího činu? Přijďte poslouchat a třeba i vzpomínat...

14.30 Miloš Hroch, Karel Veselý: Archeologie budoucnosti poslechovka

Publicisté Miloš Hroch a Karel Veselý představí v přednášce s klipy, jak se odráží přemýšlení o budoucnosti lidstva v současné hudbě. Futuristická elektronika, sci-fi rock a utopie taneční hudby, dystopické vize i šťastná budoucnost, zdroje optimismu a naděje. Autoři knihy Všechny kočky jsou šedé a přispěvovatelé časopisů jako jsou Wire, Full Moon nebo Respekt odpoví na otázku, kam se poděla budoucnost a co nám může dnešní pop říct o stavu naše světa a společnosti. Máme ještě vůbec nějakou budoucnost?

15.30 Klára Vlasáková: Praskliny autorské čtení

Co se stane, když se z ničeho nic na Zemi snese tajuplná, netečná koule?

O podivném dění ve společnosti pozdního kapitalismu, o chování lidí, spirituálně zmatených a bezradně se motajících v systému založeném na (nemožném) nekonečném růstu, bude ze své knihy Praskliny číst dramaturgyně, publicistka a scenáristka Klára Vlasáková.

16.30 Zuzana Kostićová: Hledání a ztráta štěstí ve spiritualitě přednáška

Potřebujeme víru ke štěstí? Současnost zažívá vzrůst zájmu o alternativní, "ezoterické" formy náboženství a spirituality, který není pouze známkou odklonu od "tradičních" církví a forem víry, ale zdá se, že je i známkou zvýšené poptávky po duchovním životě. Takový vývoj má jistě svá společenská i psychologická opodstatnění - kde se tedy bere, co vypovídá o dnešku a jaké přesně má podoby? A co na to církve? I o tom bude ve své přednášce hovořit religionistka Zuzana Kostićová.

18.00 Osobní život díry filmová projekce a diskuze s režisérem

Osobní život díry je filosoficko-dokumentární film Ondřeje Vavrečky, otevírající témata ekologie, ekonomiky i kultury. O dírách všech druhů a typů a především jejich významu pro náš život budete moct po projekci diskutovat s režisérem filmu!

Třeba vás naláká trailer...třeba už jste nalákáni/y!

20.00 něco něco koncert

Kapela něco něco zahají sobotní večírek štěstí!

Duo tvoří zpěvačka Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris). Jejich synth-popovou, novou vlnou a post-punkem nasáklou taneční hudbu doprovází české texty, které vás okouzlí svou jedinečnou poetikou. Na Jinčím činu je navíc na bubny doprovodí Václav Šafka! Bude se tančit!

21.30 Lowmoe koncert

Lowmoe tvoří VJka Nela Bártová a producent Štěpán Kopečný. V poslední době se od mlžné a snové atmosféry posouvají stále více k taneční párty náladě. Přijďte si na sobotní večírek vychutnat jedinečné propojení hudby a vizualizací, které pracují s nahrávkami ze staré videokamery, digitálním post-procesingem a 3D grafikou.

23.00 Ladislav Edodante koncert

Po velkém úspěchu z minulého ročníku tato islandská ledovcová smršť opět uzavře poslední večírek! Šťastný set sestavený festivalu přímo na míru je must have sobotního večera - tančit budou i ti, kdo jinak nikdy netančí!